Posłuchaj odcinka

  • 00:00:00 intro

  • 00:00:29 planowanie 12-tygodniowe

  • 00:01:31 określenie celu jest kluczowe

  • 00:07:10 mapa działań, które doprowadzą nas do celu

  • 00:08:20 wstępne oszacowanie czasu

  • 00:09:00 wypisanie zadań na dany miesiąc

  • 00:09:45 monitorowanie postępu i podsumowanie

  • 00:11:19 ile czasu zajmują nam poszczególne kroki

Sprawdź inne platformy

Opis odcinka

Szukasz metody na skuteczne planowanie? Posłuchaj o naszej autorskiej metodzie, inspirowanej książką 12- tygodniowy rok autorstwa M. Lennington, B.P. Morana. W tym odcinku wyjaśniamy 5 kroków, które pomogą Ci skutecznie zaplanować realizację swojego celu. 

Nim przejdziesz do planowania na początku wyznacz sobie czas na realizację celu. My w ślad za książką 12-tygodniowy rok stosujemy, właśnie 12-tygodniowy okres. Jak już określisz datę początkową, możesz przejść do kolejnych kroków, czyli:

1. Określenie swojego celu

Jest to kluczowy etap, dlatego poświęć na niego wystarczająco dużo czasu. Przy określaniu celu, możesz użyć znanych i sprawdzonych technik jak np. metoda SMART. Dzięki temu Twój cel będzie przemyślany i precyzyjnie określony. Ważne jest również zdefiniowanie, po czym poznasz, że cel został spełniony. Dlatego zapisz sobie również kryterium jego spełnienia, czyli okoliczności, które potwierdzą Ci spełnienie celu. Uwzględnij również pożądane emocje, jakie chcesz, aby Ci towarzyszyły po jego spełnieniu. Ten ostatni element będzie pomocny do utrzymania motywacji. 

2. Mapa działań

Stwórz mapę działań, które doprowadzą Cię do celu. W tym kroku korzystamy z mapy myśli tzn. na środku kartki piszemy swój cel, uwzględniając kryterium spełnienia oraz emocje, które będą nam towarzyszyć (patrz pkt 1). Następnie od naszego celu rysujemy strzałki do działań, które uważamy, że pomogą nam w jego realizacja. Z naszego doświadczenia wynika, że taka forma wizualna jest najlepsza, bo dzięki niej zawsze możesz coś dodatkowo dopisać lub zmienić.

3. Oszacuj czas

Jeżeli masz określone działania w formie mapy myśli, to teraz przy każdym z działań wstępnie zaplanuj, w którym miesiącu chcesz się zająć tym konkretnym działaniem. Ten krok ma na celu wstępne oszacowanie dalszej taktyki i przyda Ci się przy planowaniu na konkretny miesiąc.

4. Wypisz działania na dany miesiąc

Po określeniu działań oraz oszacowaniu czasu, możesz przystąpić do szczegółowego planowania na danym miesiąc. Czasami dane działanie musisz dodatkowo rozbić na mniejsze, dlatego warto to zrobić właśnie w tym kroku. Stwórz szczegółową listę rzeczy, które będziesz robić w danym miesiącu, aby osiągnąć swój cel.

5. Monitorowanie postępu i podsumowanie

Warto po zakończeniu każdego tygodnia monitorować postęp w realizowaniu zadań. Można również to zostawić na koniec danego miesiąca i połączyć razem z podsumowaniem. Dzięki temu cały czas jesteś na bieżąco ze swoim planem. Możesz wyciągnąć wnioski co się nie sprawdza, co posuwa rzeczy do przodu, a może co warto zmienić. Wykonywanie tych działań cyklicznie przybliża Cię do realizacji swojego celu. 

Na koniec wyznaczonego planu zachęcamy do świętowania i nagrodzenia się za wytrwałość i pracę włożoną w planowanie i realizację celu.

Posłuchaj odcinka 26, aby dowiedzieć się jakie są zalety planowania w okresie 12 tygodni.

Jeżeli przed planowaniem chcesz wykonać podsumowanie, to posłuchaj odcinka 17.

Narzędziownik

czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:

  • Odcinek 17 – to również odcinek z serii short, w którym poznasz naszą metodą na podsumowanie kwartału w 15 krokach

  • Odcinek 26 – posłuchaj odcinka o książce „12 tygodniowy rok” autorstwa M. Lennington, B.P. Morana.

  • Książka „12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej niż inni w 12 miesięcy” Brian P. Moran, Michael Lennington – książka, która przedstawia innowacyjną koncepcję planowania i osiągania celów w krótkim czasie. Opiera się na zastosowaniu 12-tygodniowego okresu, który pozwala efektywniej zarządzać czasem i unikać stresu związanego z długotrwałymi planami rocznymi.

Zadanie na koniec odcinka

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi tej metody.

Jeśli masz ochotę o tym porozmawiać, wpadnij na nasz Instagrama lub Facebooka.