Posłuchaj odcinka

Sprawdź inne platformy

“Od poziomu naszej efektywności zależą nasze wyniki, dlatego ważne jest to, ile czasu nasz umysł służy nam według naszych potrzeb, a ile czasu sabotuje nasze działania.”

Opis odcinka

Dziś poruszamy temat wewnętrznych sabotażystów. To głosy w naszej głowie, które utrudniają nam działanie, poddają w wątpliwość nasze umiejętności, komplikują relacje z innymi czy szukają dziury w całym. Generalnie – nie pomagają. Rok temu trafiłyśmy na ciekawy “test na wewnętrznych sabotażystów” i ich typologię opracowana przez Shirzada Chamine’a, coacha, trenera, przewodniczącego Coaches Training Institute, wykładowcę Uniwersytetu Stanforda oraz autora książki “Positive Intelligence”. Co ciekawe, Chamine wytypował 9 sabotażystów na podstawie rozmów z prezesami największych światowych firm. Okazuje się, że w ich głowach sabotażyści także się czają.

(Możesz posłuchać ciekawego wystąpienia TED Shirzada Chamine, gdzie opowiada o tych badaniach, w odcinku także o nich wspominamy).

Sabotażyści kształtowali się w naszych głowach w dzieciństwie i mieli szlachetnie zadanie chronienia nas przed nieprzyjemnościami. Szkopuł w tym, że jako dorosłe osoby już ich nie potrzebujemy, jednak bardzo często ich głosy są w naszych głowach bardzo głośne. I blokują nasz rozwój. Aby sobie z nimi poradzić potrzebujemy dawać jak najczęściej głos naszemu wewnętrznemu Mędrcowi (Sage), jak określa go Chamine. Wewnętrznego Mędrca też każdy z nas ma.

Możesz tutaj wykonać test na sabotażystów i sprawdzić, który z poniższych typów dokucza Ci najbardziej:

PERFEKCJONISTA, Stickler

ZADOWALACZ, Pleaser

SUPER-OSIĄGACZ, Hyper-Achiever

OFIARA, Victim

HIPER-RACJONALISTA, Hyper-Rational

HIPER-CZUJNY, Hyper-Vigilant

NIESPOKOJNY, Restless

KONTROLER, Controller

UNIKACZ, Avoider

W odcinku podcastu opowiadamy jakie były nasze wrażenia po zrobieniu testu po raz pierwszy, oraz co nas zaskoczyło, kiedy po prawie roku zrobiłyśmy go po raz drugi. Wnioski są bardzo ciekawe :)

Narzędziownik

czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:

Zadanie na koniec odcinka

Zrób test na wewnętrznych sabotażystów i sprawdź charakterystyki pierwszej trójki z nich :)