“O pułapce kosztów utopionych wspomina Daniel Kahneman w książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, która polega na tym, że w sytuacji, w której ponieśliśmy na poczet czegoś spore koszty, np. czas, pieniądze, emocje czy wysiłek, to trudno nam zrezygnować, choć lepiej byłoby odpuścić.”
Opis odcinka
Wiesz, czym jest pułapka kosztów utopionych? To pułapka, w którą możemy wpaść, kiedy trudno nam odpuścić jakiś temat: myślimy, że poświęciliśmy na niego już tak dużo czasu, że trudno z niego zrezygnować, mimo że nie przynosi żadnych rezultatów. Ta pułapka związana jest z przekonaniem, żeby się nigdy nie poddawać. W tym odcinku rozmawiamy o nim i innych społecznych przekonaniach, wśród których wzrastamy, które przyjmujemy z różnych stron i środowisk i które często na nas niezbyt dobrze wpływają.
Dopiero kiedy zastanowimy się dlaczego trudno nam się rozwijać, osiągać cele, zarabiać więcej, czy podjąć działania w kierunku przebranżowienia okazuje się, że bardzo często hamują nas właśnie społeczne przekonania, które krążą wokół tych tematów. Przyjmując je z automatu za swoje bez refleksji, mogą nam bardzo utrudniać działanie i wpływać na naszą pewność siebie i wiarę w swoją sprawczość.
O jakich społecznych przekonaniach usłyszysz w tym odcinku?
- NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ i pułapka kosztów utopionych
- ZMIENIANIE ZDANIA TO SŁABOŚĆ
- MUSISZ BYĆ ZAWSZE MIŁA
- LUDZIE SIĘ NIE ZMIENIAJĄ
Każde z nich pokrótce omawiamy i wspominamy też o kilku inspirujących historiach (z Abrahamem Lincolnem, Szymonem Hołownią, Robertem Downey JR), które pokazują, jak warto wychodzić poza schematy.
Narzędziownik
czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:
Zadanie na koniec odcinka
Zastanów się, czy któreś z tych przekonań, o których mówimy w odcinku jest obecne u Ciebie? A jeśli tak, to czy Cię czasem nie hamuje :)
Zostaw komentarz