Posłuchaj odcinka

Sprawdź inne platformy

“Gdybym miała powiedzieć o jednej książce, która w ostatnim czasie odmieniła moje życie – to byłaby to właśnie “Nowa psychologia sukcesu””

Opis odcinka

W tym odcinku przedstawiamy książkę, która bardzo mocno wpłynęła na nasze nastawienie do działań, zadań, zmian. Zaczynamy od krótkiego testu, który możesz zrobić razem z nami słuchając odcinka. Wynik pokaże Ci, czy kieruje Tobą bardziej nastawienie na trwałość, czy nastawienie na rozwój.

O tych dwóch typach nastawienia opowiada Carol Dweck w książce “Nowa psychologia sukcesu”.

W skrócie – bardzo często jesteśmy nastawieni na trwałość. To rodzaj nastawienia, w którym przyjmujemy, że to, jacy jesteśmy, nasz poziom inteligencji, nasze możliwości, są czymś stałym. Możemy tu powtarzać sobie, że jesteśmy dobrzy z matmy, ale słabi z polskiego, dlatego nie ma sensu, by brać się za pisanie książki, nawet jeśli w środku mamy dużą potrzebę to zrobić.

Z kolei nastawienie na rozwój bardzo skupionym na procesie, a mniej na wyniku. Na ciekawości, na podejmowaniu prób i chęci uczenia się po drodze. Kiedy z nastawienia na trwałość przejdziemy w nastawienie na rozwój, zaczynamy pozwolić sobie na błędy, nie przejmujemy się nimi tak bardzo, że aż nas blokują, tylko bierzemy je za coś przydatnego do rozwoju. Z nastawieniem na rozwój odpada nam naprawdę sporo napięć i blokad.

Wspominamy też o największej pułapce trwania w nastawieniu na trwałość: przekonania, że nasze rezultaty nas definiują. Jeśli doznamy porażki, jesteśmy porażką. A to sprawia, że trudno nam często wytrwać w swoich dążeniach do osiągania celów czy w zmianie.

Jeśli ciekawi Cię temat tych dwóch nastawień, opowiadamy o nich więcej w odcinku. Serdecznie zapraszamy do posłuchania!

Możesz też sprawdzić kwietniowy newsletter, w którym Sylwia dzieli się przykładem ze swojego życia, jak (mocno) doświadczyła nieprzyjemnych skutków nastawienia na trwałość ostatnio. Chcesz otrzymywać nasz Newsletter? Zapisz się tutaj. Trafi do Twojej w pierwszy wtorek każdego miesiąca.

Narzędziownik

czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:

Zadanie na koniec odcinka

Zadaj sobie pytanie na koniec każdego dnia: czego się dziś nauczyłam / nauczyłem?