Posłuchaj odcinka

  • 00:00:00 wstęp

  • 00:00:50 dlaczego warto wiedzieć, po co nam osobiście jest produktywność?

  • 00:04:45 jakie narzędzia się u nas nie sprawdziły

  • 00:07:40 czym produktywność jest dla Sylwii

  • 00:08:25 jak produktywność rozumie Edyta

  • 00:10:46 przeciwieństwo produktywności, czyli bezrefleksyjne działanie

  • 00:12:17 zadaj sobie pytanie “po co” 5 razy

  • 00:16:19 czy zmieniały się u nas produktywność i podejście do produktywności

  • 00:19:40 o produktywności poza pracą

  • 00:25:30 podsumowanie odcinka i zadanie poodcinkowe

Sprawdź inne platformy

“Dopiero gdy zastanowimy się nad tym, po co chcemy być produktywni i zyskamy jasność do czego produktywność ma nam ona służyć, będzie nam łatwiej dobrać odpowiednie techniki, podejście czy narzędzia.

Opis odcinka

W dzisiejszym odcinku podcastu, skupiamy się na kluczowym temacie tego programu: produktywności. Jednak zamiast koncentrować się na technikach i narzędziach, zachęcamy do rewizji fundamentów naszej produktywności. Czyli zadajemy sobie pytanie, które stanowczo za często pomijamy. Brzmi ono: „Po co nam produktywność?”

Zastanawiamy się nad indywidualną motywacją do bycia produktywnym. Dlaczego Ty konkretnie chcesz być bardziej produktywny lub produktywna?

Sylwia dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i przyznaje, że gdyby wcześniej zadała sobie to pytanie, mogłaby znaleźć swój własny skuteczny sposób na produktywność szybciej, opierając się na tym, do czego ma jej służyć i w czym ma jej pomóc.

Najpierw autorefleksja, a dopiero potem narzędzia i techniki

W sieci znajdziemy mnóstwo materiałów na temat produktywności, ale często pomijamy etap autorefleksji. Brakuje nam zrozumienia, dlaczego chcemy być produktywni. A bez tego klarownego celu trudno jest dobrać odpowiednie narzędzia, techniki czy podejście.

W rezultacie, wiele z nas marnuje czas, mimo że produktywność powinna być przeciwwagą dla marnowania czasu.

Podczas odcinka przywołujemy przykłady narzędzi związanych z produktywnością, które nie sprawdziły się u nas. Sylwia dzieli się swoim doświadczeniem z bullet journal, podczas gdy Edyta opowiada o różnych aplikacjach do tworzenia nawyków, które nie spełniły oczekiwań. Przedstawiamy również, na co je zamieniłyśmy.

Odcinek dotyka również kwestii przeciwieństwa produktywności, czyli bezrefleksyjnego działania. Często działamy automatycznie, bez zastanowienia się nad tym, dlaczego tak naprawdę coś robimy. 

Przyglądamy się też temu, czy nasza produktywność i podejście do niej ewoluowały w ciągu czasu. 

Na koniec eksplorujemy, jak produktywność może mieć wpływ na nasze życie poza pracą. Czy możemy być produktywni w innych obszarach naszego życia, jak zdrowie, rozwijanie pasji czy relacje?

Podsumowując, odcinek kończymy odniesieniem do zadania poodcinkowego, które pozwoli słuchaczom na zastanowienie się nad własnymi motywacjami do bycia produktywnym i nad tym, jak mogą dostosować swoje podejście i narzędzia do własnych potrzeb.

Przyłącz się do nas w dzisiejszym odcinku i zastanów się razem z nami, dlaczego chcesz być produktywny lub produktywna. Zobaczysz, że zaczniesz z większą łatwością tworzyć swój własny system produktywności.

Narzędziownik

czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:

  • Książka Bullet Journal bez tajemnic, Kasia Mistaczolu przepięknie wydana książka z mnóstwem praktycznych, pomysłowych i inspirujących pomysłów na stworzenie dopasowanego do siebie bullet journala 

  • Odcinek 25 – Jak (i po co) odkryć swój własny sposób na produktywność – rozmowa z Natalią Dołżycką

Zadanie na koniec odcinka

Zastanów się, po co w ogóle chcesz być produktywny lub produktywna. Co TObą kieruje, do czego produktywność jest Ci potrzebna. To pomoże Ci lepiej dopasować narzędzia, podejście i stworzyć swój własny system produktywności.

Jeśli masz ochotę o tym porozmawiać, wpadnij na nasz Instagrama lub Facebooka.