Posłuchaj odcinka

Sprawdź inne platformy

“Uważamy, że świadomość faz emocjonalnego cyklu zmiany bardzo pomaga zamianę zaplanować i przetrwać, szczególnie, gdy zaczyna się robić naprawdę trudno.

Opis odcinka

W tym odcinku przybliżamy koncepcję emocjonalnego cyklu zmiany, która pokazuje przez jakie fazy przechodzimy, kiedy jesteśmy w zmianie albo wprowadzamy jakiś nawyk. W szczególności świadomość, że istnieje faza 'doliny rozpaczy’ może pomóc w najtrudniejszych momentach – chwilach przytłoczenia, zwątpienia, gdy myślimy „po co mi to było”. Pomaga popatrzeć na zmianę jak na proces, który nie jest jednolity i nie ma co tego nawet oczekiwać.

Krzywa Zmiany to taki obrazowy sposób przedstawienia tego, jak ludzie reagują na dużą zmianę. Pomysł ten pochodzi od Elisabeth Kubler-Ross, która początkowo stworzyła go, aby wyjaśnić, jak ludzie przechodzą przez proces żałoby, przez pięć różnych etapów emocji. Teraz używamy go do zrozumienia, jak radzimy sobie z ważnymi zmianami w pracy, ale tez w życiu po prostu.
Ta krzywa pomaga przewidzieć, jak ludzie zareagują na ogłoszenie dużej zmiany w miejscu pracy i jej wprowadzenie. To ważne, bo różne emocje mogą wpływać na naszą wydajność w różnych momentach tego procesu. 
(O emocjonalnym cyklu zmiany dowiedziałyśmy się z książki 12 tygodniowy rok, rozmawiamy o niej w odcinku 26).

1. Faza: nieświadomy optymizm

  • energiczny start, nadzieja, optymizm i motywacja: decyzja podęta, na horyzoncie wizja nas po zmianie i sukcesu, napędza nas ta wizja

2. Faza: świadomy pesymizm

  • stykamy się z rzeczywistością i nie wszystko idzie tak gładko, jak oczekiwaliśmy
  • pojawiają sie różne przeszkody, motywacja blednie
  • czujemy, że jest trudniej, że wysiłku trzeba więcej, niż myśleliśmy na optymistycznym flow

3. Faza: dolina rozpaczy

  • wpadamy do dziury, w której jest najtrudniej, bo w fazie doliny rozpaczy kumulują się najgłośniejsze wątpliwości, zniechęcenie, zmęczenie, poczucie, że nie posuwamy się do przodu i „po co mi to w ogóle było'”, nieraz w tej fazie odpuszczamy i poddajemy się, a to naturalny etap emocjonalnego cyklu zmiany, wręcz do oczekiwania, że sie prędzej czy później pojawi. To jest faza przejściowa. Warto się na nią dobrze przygotować: mieć swoją spisaną wizję, swoje cele, sojuszników, zapis dobrych momentów i swojego „po co”.

4. Faza: świadomy optymizm

  • wychodzimy z fazy trudnej, nabieramy akceptacji i bardziej realistycznego podejścia
  • świadomie dostrzegamy, ile pracy wykonaliśmy i jest nam łatwiej kontyuuować do celu
  • co nie oznacza, że nie ma trudności i pułapek, jednak nie sprowadzają nas tak bardzo do parteru, potrafimy szybciej je zaakceptować i sobie z nimi poradzić

5. Sukces

  • doświadczamy sukcesu – osiągnięcia celu czy też doświadczenia, że cały cykl przeszliśmy, poznaliśmy się lepiej

Mamy nadzieję, że świadomość istnienia tych faz, a w szczególności doliny rozpaczy, pomoże Wam wytrwać. To często w tej fazie dopadają nas wątpliwości i zniechęcenie tak duże, że rezygnujemy, wycofujemy się i odpadamy. A ten moment na ścieżce zmiany czy wprowadzania nowych nawyków jest zupełnie naturalnym etapem, który mija i na który można się też przygotować. 

Narzędziownik

czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:

Zadanie na koniec odcinka

Pobaw się w wizjonera i zapisz, jak może wyglądać Twoja dolina rozpaczy w kontekście zmiany, którą wdrażasz lub chcesz wdrożyć. Czy to jest przebranżowienie, czy wdrożenie nowego nawyku jak regularne ćwiczenia. I stwórz plan na wspieranie siebie w tym czasie.