Posłuchaj odcinka

  • 00:00:28 intro

  • 00:00:29 o czym jest koncepcja 12-tygodniowego roku

  • 00:04:26 co się u nas nie sprawdziło przy planowaniu i czym jest Parkinson’s law

  • 00:12:53 dlaczego książka “12-tygodniowy rok” jest wyjątkowa i jakie są benefity tej koncepcji

  • 00:22:14 przykład koncepcji w praktyce i czym są wskaźniki wyprzedzające i podążające

  • 00:28:52 zadanie na koniec odcinka

Sprawdź inne platformy

Rewolucyjne zmiany nie zaczynają się od czynów – muszą wypływać z Twojego myślenia. To tutaj tkwi potęga 12-tygodniowego roku: ta koncepcja zmienia Twoje nastawienie i tworzy warunki, w których może dojść do przełomu.”

fragment książki “12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej niż inni w 12 miesięcy Brian P. Moran, Michael Lennington.

Opis odcinka

A gdyby tak w 12 tygodni zrealizować cały swój roczny plan? I do tego bez stresu i napięcia? To jest możliwe, bo same to przetestowałyśmy. Z koncepcją 12-tygodniowego roku pierwszy spotkałyśmy się w książce autorstwa Briana P. Morana i Michaela Lenningtona “12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej niż inni w 12 miesięcy”. Ta książka zmieniła podejście nie tylko wielu osób, ale także całych firm do planowania.

Problemem tradycyjnego podejścia do planowania jest często to, że początkowa energia gaśnie, a na jej miejsce pojawia się tajemnicze zjawisko znane jako „Parkinson’s Law”. Dodatkowo nasze plany tracą aktualność, pojawiają się przeszkody, które zdają się uniemożliwiać ich realizację. W miarę zbliżania się terminu końcowego pojawia się frustracja i zawód. Dlatego po takim doświadczeniu nie dziwi fakt, że wiele osób traci motywację do planowania i unika go.

Książka „12-tygodniowy rok” oferuje gotowy przepis na efektywne osiąganie celów w krótkim czasie. Dodatkowo, część teoretyczna pomaga lepiej zrozumieć całą koncepcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak efektywnie planować cele bez stresu i presji, to ten odcinek jest dla Ciebie. Zapraszamy do słuchania!

Jeżeli przed planowaniem chcesz wykonać podsumowanie, to posłuchaj odcinka 17.

Narzędziownik

czyli narzędzia i strony, o których mówiłyśmy w tym odcinku:

  • Parkinson’s law – teza autorstwa Cyril Northcote Parkinson zgodnie z którą praca rozszerza się, aby wypełnić czas niezbędny na jej ukończenie. Tym samym, jeżeli wyznaczymy sobie długi termin na wykonanie zadania z nadzieją, że wykonamy je wcześniej, to i tak zapełnimy ten czas, a zadanie wykonamy na koniec tego terminu.

Zadanie na koniec odcinka

Zastanów się co powodowało, że nie zrealizował@ś swoich planów. Może przyczynił się do tego słabo określonu cel lub trudność z przejściem do działania? Może miał@ś za dużo planów albo za długi czas na ich realizacje. Poznanie przyczyny pozwoli Ci dobrać właściwe narzędzia.

Jeśli masz ochotę o tym porozmawiać, wpadnij na nasz Instagrama lub Facebooka.